آزمونهای روانشناختی

آزمونهای روانشناختی

تحلیل پیش‎ بینانه از ترکیبی از انواع مختلف اطلاعات برای پیش‎بینی عملکرد یک نقش کاری، تیم یا سازمان در آینده

آزمون های روانشناسی معمولاً به یک سریتست های روانشناسی در خصوص عددی، شفاهی و استدلالی منطقی و پرسشنامه هایی در خصوص شخصیت افراد اطلاق می شود که هدف استفاده از آن سنجش مهارت‎های روحی و الگوهای رفتاری یک کاندیدای شغلی است. این تست علاوه بر این‎که می‎تواند مشخص کند هوش کاندیدای مورد نظر با ادعای او همخوانی دارد یا خیر، می تواند عملکرد احتمالی او در آینده در یک محیط کاری به خصوص را نیز پیش‎بینی کند.

صاحبان بزرگ‌ترین کسب‌وکارهای دنیا می‌گویند شخصیت‌ها را استخدام کنید، مهارت‌ها آموختنی‌ است و این جمله نشان می‌دهد که شخصیت‌شناسی در مصاحبه های استخدامی تا چه مهم و ضروری است.

پژوهش‌ها و بررسی‌هایی که توسط انجمن مدیریت منابع انسانی (SHRM) صورت گرفته، نشان داد که ۶۷ درصد از متخصصان منابع انسانی از تست‌های شخصیتی و آزمون‌های قبل از استخدام استفاده می‌کنند. این تحقیق در سال ۲۰۱۰ هم صورت گرفته بود و در آن سال کمتر از ۵۰ درصد مدیران از این تست‌ها کمک می‌گرفتند. بنابراین، با گذشت زمان متخصصان منابع انسانی به اهمیت تست‌های روانشناسی در مصاحبه‌های استخدامی بیشتر واقف می‌شوند.

تست‌های روانشناسی و شخصیت‌شناسی قبل از استخدام چه هستند؟

برخی ویژگی‌های شخصیتی برای برخی از موقعیت‌های شغلی مناسب‌تر است که معمولا توسط روانشناسان تحلیل و نتیجه‌گیری می‌شود. تست‌های قبل از استخدام حاوی چند سوال اغلب تستی هستند که جنبه‌های خاصی از شخصیت افراد را نمایان می‌کنند و احتمال برتری وی در برخی موقعیت‌های شغلی را بیان می‌کنند.

چرا تست‌های روانشناختی اهمیت پیدا کرده‌اند؟

تحقیقات نشان می‌دهند که اگر یک کارمند در موقعیتی قرار بگیرد که با شخصیت وی مطابقت نداشته باشد، اغلب باعث تعاملات کمتر او می‌گردد. تعاملات کمتر باعث کاهش ۲۱ درصدی بهره‌وری می‌گردد و جایگزینی کارمند نیز بسیار گران است.

در دنیای امروز که همه‌چیز بر مبنای تصمیم‌گیری‌های درست و به موقع است، کارفرمایان دنبال ابزارهایی هستند که از طریق آن‌ها بتوانند تصمیم‌های دقیق‌تری بگیرند.

اکنون که می‌دانید این تست‌ها نقش موثری در انتخاب کارکنان جدید برای سازمان‌ها ایفا می‌کنند، بیایید با آن‌ها آشنا شوید و چند نکته مهم در مورد آن‌ها یاد بگیرید.

آزمونهای روانشناسی چطور عملکرد افراد را پیشبینی می کنند؟

به طور خلاصه، آزمونهای (ارزیابی‎های) روانسنجی از کلان داده‎ها (بزرگ داده یا big data) بهره برده و با استفاده از روش‎های علمی مستعد بودن دریافت یک شغل توسط یک نامزد شغلی را پیش‎بینی می‎کنند.

همانند با بسیاری از حرفه ها، در مقایسه با گذشته، امروزه کارشناسان منابع انسانی هر شرکتی داده های بیشتری در اختیار دارند (یعنی سیستم‎های مرکزی منابع انسانی، ارزیابی‎ها، داده‎های مربوط به میزان درگیری عاطفی کارمندان با کار و داده‎های خارجی به دست آمده از منابعی مانند فیس‎بوک و لینکدین). ارزیابی های روانسنجی پیش‎ بینانه براساس آنالیز داده‎های بسیار مشخص و مهمی از عملکرد در دنیای واقعی تصمیم‎گیری می‎کنند تا این اطمینان به وجود آید که اطلاعات مورد نظر تنها با نقش شغلی خاصی که ارزیابی می‎شود، مرتبط است.

زمانی که فرد آزمون را به پایان میرساند، پاسخ‎ها با مجموعه‎ای از جواب‎ها مقایسه می‎شود و با توجه به “گروه‎های هنجار” (norm groups) در آن زمینه شغلی خاص فاکتورگیری می‎شود. دقت چنین آزمون‎هایی توسط شرکت‎های برتر مدیریت عملکرد مانند Deloitter، تست و اعتباردهی شده است.

تماس با ما

  • تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از ظفر، بلوار اسفندیار، پلاک 72، واحد2؛
  • 88193770-2 (021)
  • 88193770 (021)
  • info@samanehgostargroup.ir